Tepelná čerpadla – levné, čisté a bezstarostné teplo

kolektor

Výhody tepelných čerpadel jsou nesporné. Energie ze země, vody či vzduchu je teoreticky zdarma a bez omezení, samozřejmě když nebereme v potaz elektřinu pro pohon čerpadla. Instalací tepelného čerpadla, které je napojeno na podlahové vytápění nebo velkoplošné radiátory, klesá energetická náročnost domu až o 60 %.

Při výběru TČ je důležité si ověřit údaje o maximálním výkonu a topném faktoru (COP). Při porovnávání cen tepelných čerpadel se nezapomeňte ujistit, co vše obsahuje základní cena nabídnutého systému. Součástí nemusí být např. trojcestný ventil, řídící člen oběhového čerpadla, zásobník teplé vody nebo datové rozhraní.

ČÍSLA Z PRAXE

Starší RD s tepelnou ztrátou 11 kW (5+1, 150 m2).

NÁVRH ŘEŠENÍ: tepelné čerpadlo o výkonu 11 kW. Roční spotřeba energie na vytápění a TUV je cca 27 MWh, spotřeba elektřiny je cca 5 MWh. Provozní náklady při vytápění a ohřevu TUV plynem a na elektřinu jsou 73 000 Kč (2 700 €) za rok. Náklady při zachování stejného komfortu a s použitím tepelného čerpadla budou 42 000 Kč (1 500 €). Roční provozní úspora činí 31 000 Kč (1 150 €). Při investici cca 270 000 Kč (10 000 €) je návratnost necelých 9 let.

 

Je pre Vás tepelné čerpadlo zaujímavým riešením pre vykurovanie?

Ak áno, odporúčame vyplniť náš “dopytový formulár” a následne sa Vám ozveme.

FAQ